8th Workshop on Numerical Methods for Optical Nano Structures

Monday, July 2 - Tuesday, July 3, 2012 + short course Wednesday, July 4, 2012

ETH Zurich, building ETF, room E1 (Note: different from previous announcement!)

Keynote talks (Monday)

Additional events

Short course on Discontinuous Galerkin Methods (Wednesday)

Organizer

Ch. Hafner, Computational Optics Group, IFH, ETH

Co-Organizer

MNSP

Sponsors

 SEREC, Fred Tischer Lecture Series

Registration

How to come  to ETF E1: ETF ("Elektrotechnik Forschung" building, where the workshop took place two years ago and where the BBQ took place last year) is located at Sternwartstrasse. It is in front of the of the ETZ (the main "Elektrotechnik" building where the workshop was last year) of ETH Zurich, located at Gloriastrasse 35. It is most convenient to come by public transportation: Tram 6 from "Bahnhofstrasse" or "Central" (both near Zurich main station) or Tram 5 from "Bahnhof Enge", "Bellevue" (near the lake) direction "Zoo", exit at "Voltastrasse", walk 50 meters back and turn right into Sternwartstrasse. The next entrance to the right ist the main entrance of ETF. If you come by car, either follow "Rämistrasse" from "Bellevue" upwards towards "Zoo" (turn right at the University of Zurich) or follow "Universitätsstrasse" from "Irchel" towards "ETH", "Universität", "Bellevue" (turn left after you passed ETH, in front of the University of Zurich). Then, you follow Gloriastrasse after around 100 m there is a left turn and after again 100 m there is a sharp right turn. In order to come to the ETZ building parking garage, you must cross Gloriastrasse directly at the right turn. Be careful, because you must cross the tram rails! To get access to the parking garage, you first must go to the "Hausdienst" at the entrance of the ETZ building on the E floor and tell them that you are visitor and need temporary parking.

Hotels When you search for a hotel near ETH, try the following and ask for special rates for guests of ETH: www.st-josef.ch, www.hotelbristol.ch, www.zuerich-hotels.ch, www.hotelbasilea.ch, www.leoneck.ch, www.hotelastorzurich.ch, www.comfortinn.ch, www.hotelsunnehus.ch, www.leonardo-hotel-zurich.com, www.plattenhof.ch. You may also search on: http://hotels.zuerich.com/

Schedule

Monday, July 2

Morning: Keynote talks, Chair: Jens Niegemann

8:50-9:00     Introduction

9:00-9:40     Mario Agio: Taming light-matter interactions with optical antennas (abstract) (presentation)

9:40-10:20   Michael Grätzel: Nanostructured Photosystems for Fuel and Electricity Generation from Sunlight (abstract)

10:20-11:00 Anna Fontcuberta i Morral: Nanowire based heterostructures for photovoltaic applications (abstract) (presentation)

11:00-11:40 Ralf Vogelgesang: Interface Modes at Tensorial Metal-Dielectric Hybrid Materials (abstract) (presentation)

11:40-12:20 Dominic Gallagher: Choosing a photonic simulation algorithm: a comparison of the main methods (abstract)

12:20-13:20 Lunch break and discussions

Afternoon: Applications, Chair: Benedickt Oswald, Sascha Schnepp

13:20-13:40 Hayk Harutyunyan, Lukas Novotny: Nonlinear optical antennas (abstract)

13:40-14:00 M. Schäferling, M. Hentschel, D. Dregely, and H. Giessen: Local Enhancement of Optical Chirality in Plasmonic Nanostructures (abstract)

14:00-14:20 Christian Wolff, Kurt Busch: Termination of photonic crystal wave guides within the Wannier framework (abstract)

14:20-14:40 Ali Naqavi, F.-J. Haug, C. Battaglia, K. Söderström,O. Isabella, V Paeder, H. P. Herzig and C. Ballif: Light management in ultrathin photovoltaics (abstract) (presentation)

14:40-15:00 Alexander Dorodnyy, Christian Hafner,Valery Shklover: Numerical simulation methods for solar cells (abstract) (presentation)

15:00-15:20 Ping Ma, Christian Hafner, Doo Gun Kim:  Theoretical investigation of InP-based sub-wavelength plasmonic waveguides (abstract)

15:20-15:40 Coffee break

15:40-16:00 Mohamad Hojeij, Benedikt Oswald, Wang Li, Andreas Lieb, Vitaliy A. Guzenko, Jens Gobrecht, Yasin Ekinci: Resonant Dielectric Nanostructures of ZnO for fluoresence enhancement (abstract)

16:00-16:20 Josip Mihaljevic,Christian Hafner, and Alfred Meixner: Realistic Modelling of a Scanning Near-Field Optical Microscope (abstract)

16:20-16:40 Valeria Lotito, Christian Hafner, Urs Sennhauser, Gian-Luca Bona: Asymmetric SNOM probes: from design to fabrication (abstract)

16:40:17:00 Sven Hein and Harald Giessen: Exploring the photonic environment of plasmonic nanostructures using a DDA approach: Applications to electric and magnetic dipole emitters  (abstract)

17:00-17:20 Z. J. Lapin, T. Johnson, R. M. Beams, N. Lindquist, S. G. Rodrigo, L. Novotny and S.-H. Oh: Sub-20 nanometer single molecule imaging using mass fabricatedpyramidal microstructures (abstract)

17:20-17:40 Palash Bharadwaj, Lukas Novotny: Electrical Excitation of Surface Plasmons (abstract)

Evening: 18:00-??:?? Apéro and BBQ on the roof of the ETF building (in front of ETZ)

 

Tuesday, July 3

Morning: Metamaterials, periodic structures, Numerical methods I Chair: Daniel Erni

8:20 - 8:40  R. Rodriguez-Oliveros and J.A. Sanchez-Gil: Study of Nanostars as thermoplasmonics nanoparticles by means of the
Green-Theorem method (abstract)

8:40 - 9:00 Therese Pollok, Frank Schmidt: Exact boundary conditions for scattering problems with periodic exterior domains (abstract)

 9:00 - 9:20 Andrey Petukhov: Multilayer grating profile optimization for applications in laser systems (abstract)

 9:20 - 9:40 Mustafa Boyvat, Christian Hafner: Smart metamaterial shielding (abstract)

 9:40-10:00 Arya Fallahi and Julien Perruisseau-Carrier: Modified Periodic Method of Moment for the Analysis of Graphene Frequency Selective Surfaces (abstract)

10:00-10:20 Nikolay Komarevskiy, Valery Shklover, Leonid Braginsky,Christian Hafner, and John Lawson:  Design and optimization of photonic shields for atmospheric re-entry  (abstract) (presentation)

10:20-10:40 Coffee break

10:40-11:00 Thomas Guillod, Florian Kehl: Combined FEM and analytical method for the simulation and optimization of planar dielectric waveguide grating biosensors  (abstract)

11:00-11:20 Aytac Alparslan, Christian Hafner: MMP analysis of plasmonic waveguides in layered geometries (abstract)

11:20-11:40 R. Kappeler, P. Kaspar and H. Jäckel: The Role of Numerical Methods for Line-Defect Photonic Crystal Waveguides (abstract)

11:40-12:00 Thorsten Liebig, Andreas Rennings, and Daniel Erni: OpenEMS – A Free and Open Source Cartesian and Cylindrical EC-FDTD Simulation Platform Supporting Multi-Pole Drude/Lorentz Dispersive Material Models for Plasmonic Nanostructures (abstract) (presentation)

12:00-13:20 Lunch break

Afternoon: Numerical methods II, Chair: Christian Engström

13:20-13:40 X. Claeys, R. Hiptmair and E. Spindler: Well-conditioned second kind single trace BEM for composite objects (abstract)

13:40-14:00 Hua Guo, Benedikt Oswald and Peter Arbenz: 3-Dimensonal Eigenmodal Analysis in Plasmonic Nano-Structures (abstract) (presentation)

14:00-14:20 Holger Brandsmeier, Christoph Schwab: Standard and Generalized FEM for High Frequency Scattering in Locally Periodic Structures (abstract)

14:20-14:40 Mengyu Wang, Kersten Schmidt, Aytac Alparslan, and Christian Hafner: hp-adaptive FEM and PML analysis for plasmonic particles in layered media (abstract)

14:40-15:00 Mahadevan Ganesh, J. Hesthaven, B. Stamm: A model reduction algorithm for parametrized multiple particle configurations (abstract) (presentation)

15:00-15:20 Coffee break

15:20-15:40 S. Sargheini, A. Paganini, R. Hiptmair, Ch. Hafner: Shape calculus in optics (abstract) (presentation)

15:40-16:00 Dirk Klindworth, Sonia Fliss, Kersten Schmidt: Exact computation of guided modes in photonic crystal wave-guides using Dirichlet-to-Neumann operators (abstract)

16:00-16:20 Eddie Wadbro, Martin Berggren, Christian Engström: Topology optimization of plasmonic nanostructures (abstract)

16:20-16:40 Christian Hafner, Nikolay Komarevskiy, Michel Müller: Generation-free evolutionary optimization for parallel computing (abstract)

16:40:...       Discussions

 

Wednesday, July 5, 9:00 - 17:00

Short course on Discontinuous Galerkin Methods

9:00-9:50      Sascha Schnepp: Part 1 (abstract) (presentation)

9:50-11:10    Jens Niegemann: Part 2 (abstract)

11:10-12:00  Sascha Schnepp: Part 3 (abstract) (presentation)

12:00-13:30  Lunch break

13:30-15:00  Benedickt Oswald: Part 4 (abstract)

15:00-...        Discussions

 

Links to previous Workshops

Workshop 2005

Workshop 2006

Workshop 2007

Workshop 2008

Workshop 2009

Workshop 2010

Workshop 2011

Last update 25. 6. 2012